Çerez Örnek
canlı destek

Tarihçe

 

 

E.Ü. Atatürk Kültür Merkezi projelendirilmesi ve yapımı Rektör Prof.Dr. Yusuf VARDAR zamanında başlatılmış, E.Ü.Güçlendirme Vakfı, E.Ü.Yardım Derneği, Milli Piyango İdaresi, T.C. Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü'nün maddi katkılarıyla binanın yapımı tamamlanarak 05.Ocak.1980 tarihinde açılışı yapılmıştır.

Merkezin bugünlere gelmesinde; Ege Üniversitemizin değerli Rektörlerinden Prof.Dr. Necati AKGÜN, Prof.Dr.Hakkı BİLGEHAN, Prof.Dr. İbrahim KARACA, Prof.Dr. Sermet AKGÜN, Prof.Dr.Refet SAYGILI, Prof.Dr. Ülkü BAYINDIR, Prof. Dr. Candeğer YILMAZ'ın desteklerini alan AKM, Prof.Dr. Necdet BUDAK'ın büyük katkıları ile hizmet vermeye devam etmektedir.

Merkez gerek Ege Üniversitesi'nin gerekse Ege ve İzmir yöresinin bilimsel ve sanatsal etkinliklerinin yapıldığı önemli bir tesistir. Merkezde 652 ve 624 kişilik 2 büyük salon, 340 kişilik Tiyatro Salonu ve 800 kişilik Resepsiyonların yapılabileceği geniş fuayeler ile Resim, Seramik, Heykel sergilerinin yapılabileceği 470 m² 'lik Sanat Galerisi bulunmaktadır.

 


Ege Üniversitesi

EGE ÜNİVERSİTESİ